CHORVÁTSKO

Krištáľovo čistá voda, skaly a more v jednom pohľade.. pri týchto slovách si hneď spomeniem na Splitko-dalmatínsku župu v Chorvátsku. Túto časť Chorvátska, presnejšie Brela-Baška Voda-Makarska-Tučepi som navštívila už niekoľkokrát. Tieto miesta ma očaria vždy rovnako.. no tentokrát to bolo o čosi vzácnejšie. Pláže dýchali prázdnotou, turizmus viditeľne klesol v dôsledku pandémie. Ja som s veľkým rešpektom a zodpovednosťou cestovala za hranice Slovenska. Chcela som zažiť aktuálnu atmosféru pri mori. Užila som si to čo najviac, ako sa len dalo, také minimum ľudí som na pláži v Chorvátsku v hlavnej sezóne ešte nezažila.

Mesto Tučepi má asi 1 770 obyvateľov. Je známe svojimi dlhými štrkovými plážami s borovicovými hájmi či luxusnými vilami. Nachádza sa tu množstvo prírodných termálnych prameňov, ktoré vyvierajú v pohorí Biokovo. Toto pohorie chráni Makarskú riviéru pred vzdušným prúdením z vnútrozemia a tým vytvára príjemné mierne podnebie.

Časť Makarská riviéra má dobre spojenie aj s okolitými mestami, môžete si urobiť celodenný výlet loďou do mesta Dubrovník, Split či na ostrovy Hvar alebo Brač. Taktiež je v ponuke aj výlet do Medžugoria, ktoré sa nachádza v Bosne a Hercegovine, z Tučepi to trvá necelé 3 hodiny.

A samozrejme môžete sa tu aj športovo vyžiť. V ponuke je množstvo vodných športov. Myslím, že sa tu nebudete nudiť.

Ochutnali sme aj tradičné chorvátske cestoviny (chorvátsky Žrnovski Makaruni) s morskými plodmi a paradajkovou omáčkou.

Tento rok je výnimočno-zvláštny. Je mi ľúto aký dopad má (a bude mať) pandémia na turizums a celosvetovú ekonomiku.

No dúfam, že ste si všetci užili leto najviac ako sa len dalo, spoznali krásy Slovenska a okolitých krajín.

Prajem Vám veľa síl a hlavne zdravia v nasledujúcom období.

with love S.