VIANOČNÝ SALZBURG

Každý rok sa snažím vymyslieť zaujímavé mesto na vianočné trhy. Tento rok to padlo na Salzburg. Hoci väčšinu roka si moje cesty vymýšľam a realizujem sama (rozumej necestujem cez cestovnú kanceláriu), raz za čas to mám rada. Je to čas kedy na nič nemyslím, len nastúpim a idem, mám sprievodcu, dozviem sa zaujímavé veci a len tak oddychujem.
S cestovnou kanceláriou som skúsila výlety na vianočné trhy v Budapešti, leto v dedinke Hallstatt (Rakúsko) či Krakow a ich soľné bane. Všetky tieto zájazdy môžem odporúčiť, stáli za to.

Tento rok ma zaujal jednodňový výlet na vianočné trhy v Salzburgu, ktorú organizovala spoločnosť Satur.
Musím sa priznať, výber padol na nemecky hovoriacu krajinu, keďže rada rozprávam po nemecky, mám v obľube germánske krajiny, vybrala som mesto v Rakúsku, kde som ešte nebola.

Cestou do Salzburgu, sme navštívili jazero Mondsee, pochutnali si na rakúsnej kuchyni a pokračovali do štvrtého najväčšieho mesta v Rakúsku – Salzburgu.

Veľkým plusom bola slovenská sprievodkyňa, ktorá žije v Salzburgu dlhé roky, tak sme sa mohli dozvededieť množstvo zaujímavých informácií z „prvej ruky“.

V galérii môžete vidieť jazero Mondsee, ktoré sme navštívili cestou do Salzburgu. Mesto Salzburg a jeho vianočné trhy, sochu populárneho rakúskeho klasicistického hudobného skladateľa W. A. Mozarta, populárne Mozartove gule z kaviarne Fürst, ktorú pri návšeteve Salzburgu určite nevynechajte. Ich modré „originálne salzburské“ gule sa predávajú len v Salzburgu od roku 1890, sú vyrábané poctivo ručne, obsahujú kvalitné suroviny, preto by sa mali skladovať pri teplote okolo 14-18 stupňov a spotrebovať čo najskôr. Taktiež dostali množstvo svetových ocenení. Osobne musím uznať, že tradičná modrá Mozartová guľa mi chutila viac, ako „známe“ červené Mozartové gule.

Pri návšeteve mesta sme mali možnosť navštíviť aj historickú pevnosť Hohensalzburg, ktorá bola postavená na vrchu Festungsberg. Poprechádzali sme sa v historickom centre, kde je množstvo historických katedrál. Prešli sme sa v záhrade pri paláci Mirabell, ktoré sa určite oplatí vidieť najmä v lete.

Ak budete mať cestu na „západ“ Európy, nezabudnite na toto mesto, bola by škoda si tu neurobiť jednodňový výlet. 🙂

Simona