NEUSIEDLER SEE

Neziderské jazero, ktoré je súčasťou UNESCO, je od Bratislavy vzdialené len 45 minút autom. My sme si vybrali tú náročnejšiu možnosť a išli sme tam bicyklom. Trvalo nám to cca 2 hodiny. A bol to zážitok! Cestou sme videli stovky veterných mlynov, z Bratislavy ku Neziderskému jazeru vedie asfaltový cyklistický chodník. Žiadne diery na ceste či stovky cyklistov.
Cestou späť, sme si chceli skrátiť cestu, napojili sa na cestu, ktorá viedla na diaľnicu a nakoniec… sme sa (bohuvďaka) dostali na kukuričné pole. Nebolo mi všetko jedno, museli sme preliezť plot (aj s bicyklami). A tak sme mohli pokojne pokračovali ďalej.. ponaučenie, počúvajme mapy či aplikácie (napr. Stravu) 🙂

Ak obľubujete krásnu prírodu a historické pamiatky, určite nevynechajte inšpiráciu týchto UNESCO pamiatok v Rakúsku.

Neziderské jazero sme videli z viacerých strán. Navštívili sme dedinku Weiden am See kde sa nachádza platená pláž, kde sa môžete okúpať. Ďalej sme sa trochu presunuli na západ a navštívili reštauráciu Mole West, kde sme sa chutne najedli a pritom si užívali výhľad na celé jazero.

Celé jazero má rozlohu 320 km², maximálna hĺbka je 1,8m a priemerná 1m. Tieto údajne ma veľmi prekvapili, nečakala som, že jazero je také plytké. Neusiedler See je väčšinou zakalené, voda má svetohnedú farbu. Dôvodom je bahnisté podložie.
Na jazere môžete skúsiť rôzne športy ako kitesurfing, windsurfing či paddling.. alebo si požičať loďku a vychutnať si plavbu.

100 kilometrovú cestu sme ukončili kúpaním v jazere Draždiak v Bratislave. Bolo to veľmi príjemné schladenie, voda má aktuálne okolo 18-22 stupňov. Prekvapením bola jej čistota a priehľadnosť. Myslím si, že teraz počas babieho leta, je to príjemné miesto na schladenie tela, ale aj mysle. Odporúčam!

with love S.