MYKONOS

Letná dovolenka v októbri. Úprimne, som veľmi rada, že sa nám tretia prebookovaná letenka podarila a mohli sme letieť na môj obľúbený ostrov.
Už pár mesiacov sledujem pozorne situáciu v našej krajine, ale aj zahraničí, všetky podmienky, ako môžeme navštíviť dané krajiny.
Ak sme chceli navštíviť Grécko na začiatku októbra, museli sme vyplniť

24 hodín pred odletom tzv. „travel pass“. Pri nástupe do lietadla jeden muž nemal tento dokument a nemohol letieť. V dnešnej dobe treba byť obzvlášť pozorný pri vstupe do inej krajiny, čo musíte/nemôžete urobiť.
Taktiež sme dostali QR kód, ktorý naznačoval, či ideme alebo nejdeme na testovanie po prílete.
My sme boli vybraní na testovanie. Prebiehalo veľmi rýchlo, výterom z hrdla. Následne na druhý deň príde pozitívne testovaným ľuďom správa, že musia ísť do karantény.
My sme si pár dní pred odletom dali urobiť Covid-19 testy na Slovensku, chceli sme si byť istí, že sme negatívni a nebudeme musieť ostať v Grécku

v dvojtýždňovej karanténe.
Karanténa v Grécku nie je tou najhoršou možnosťou, keďže vám Grécko preplatí celé ubytovanie, jedlo a spiatočnú letenku, no nechceli sme to riskovať, keďže sme mali doma svoje povinnosti.
Nakoniec sme lekárom ukázali náš negatívny výsledok z PCR testu zo Slovenska a neboli sme testovaní v Grécku.

Mykonos som navštívila aj minulý rok v októbri. Zaujímavé informácie o ostrove si môžete prečítať v predchádzajúcom článku. Tento rok sme navštívili na ostrove tie najkrajšie pláže, užili si teplo a oddýchli si. Veľké množstvo pláží bolo prázdnych, bol to zvláštny pocit.
Celkovo tohtoročné cestovanie je pre mňa špeciálne.

Stretávam sa s množstvom ľudí, ktorí cestujú so strachom, s malou dušičkou, že to dopadne dobre.
Cestou na Schwechat bolo v autobuse asi päť ľudí. Letisko bolo oproti minulému roku prázdne. Obsadenosť lietadla bola trochu viac ako polovica. Musím povedať, že takéto počty ľudí som aj očakávala.
Celý náš výlet sa niesol v znamení, že sme sa nestretávali s veľa ľuďmi.
Zažili sme prázdne pláže, prázdne uličky v meste Mykonos či prázdne reštaurácie.

Ak ste tento rok cestovali hocikam za hranice Slovenska, viete, že to bol iný svet, prázdny, trochu smutný, no o to viac ste mohli spoznať domácu (reálnu) krajinu.


Pre mňa najkrajšími plážami boli Psarrou, Ornos, Panoramos Beach. Ak niekedy navštívite ostrov, tieto sa oplatí vidieť. Sú čisté, nachádza sa tam reštaurácia a voda bola kryštálovo čistá.

Ochutnali sme aj rôzne grécke jedlá v ich typických „tavernách“, no bezkonkurenčne vyhráva Niko´s Taverna. Odporúčam aj Souvlaki Story, na ostrove sú dve reštaurácie, no určite sa viac oplatí navštíviť tú mimo centra. Grécky šalát, sardinky, krevetové rizoto, grécka pizza, tradičná grécka musaka či baklava (pre mňa najsladší dezert na našej planéte :D), bolo to skvelé!

with love S.
video comming soon!