MYKONOS

Mykonos, alebo aj ostrov vetra, pre mňa jedna z perlí Grécka. Maličký ostrov rozlohou 105,2 km² sa vyznačuje svojou jedinečnosťou, vie uspokojiť aj toho najnáročnejšieho klienta. Leží v Egejskom mori a je súčasťou súostrovia Kyklady.
Tento ostrov je známy ako aj párty ostrov, tie najväčšie párty sa konajú v blízkosti pláže Super Paradise. Každoročne sem prichádza takmer 2 milióny turistov, najmä tých solventnejších.


Keď som sa rozprávala s Grékmi, povedali mi, že tento ostrov je z neznámeho dôvodu predražený a cena sa nerovná kvalite. Ja s nimi môžem len súhlasiť. Či to bolo v prípade jedla alebo služieb, ceny sú veľmi (zbytočne) vysoké. Myslím, že v iných krajinách by ste za tieto ceny dostali kvalitnejší produkt.
No na druhej strane musím povedať, že ostrov je veľmi čarovný. Nádherný, celý bielo-modrý, má niečo do seba. My sme tam boli v októbri, v čase keď tam bolo minimum ľudí, more teplé, počasie taktiež. Ostrov sa vyznačuje aj silným vetrom hlavne v letných mesiacoch, čo v tých jesenných neplatí.

Odporúčam všetkými desiatimi, bol to raj.
Ak sa budete chystať navštíviť tento ostrov odporúčam september/október. Nezažijete preplnené mesto, pláže či hotely. Ja som mala miestami pocit, že my sme v tom našom hoteli boli sami 🙂


Jedna zo zaujímavosti je, že maskotom ostrova je pelikán Petros (foto v galérii). Tento príbeh začal v 50. rokoch, keď ho zraneného našiel po búrke miestny rybár, po čase sa Petros zotavil a následne o pár rokov ho zrazilo auto. Miesny prežívali veľký smútok no v súčastnoti sú na ostrove až traja pelikáni a dotvárajú príjemnú atmosféru.

A nakoniec, čo v meste Mykonos určite nemôžte vynechať.. veľmi populárne sú veterné mlyny, ktoré boli dôležitým producentom múky a koulouri v 19. storočí, Malé Benátky (Little Venice), ktoré tvoria malebné farebné talianské domčeky s drevenými balkónmi. Nachádza sa tu aj veľa historických chrámov a každá budova je biela, čo som obdivovala celý čas, od polície, lekárne, Sturbucksu, kostola, hotela ap. Bola som z toho očarená, akú nádhernú atmosféru to vytvára.

A čo na jedenie?
Z jedla odporúčam ochutnať tradičný grécky jogurt, grécky šalát, miestne pečivo ako aj kôprový koláč (pre mňa bol chuťovo veľmi výrazný) , moussaku, kataifi, baklavu (ktorá bola pre mňa príliš sladká), bougatsa, šišky loukoumades, chalvu a pre milovníkov kávy je tu grécka káva či frappé (ktorému som tiež neprišla na chuť).


Nezabudnite pozrieť aj video a dajte mi vedieť ako sa vám páči 🙂

with love S.